Türkçe English
Home  |  About   |  Writing and Publishing Policies  |  Editorial Board   | 

Quick Access


Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi / Thé Journal of International Social Research became a member of Cross Reff since 2014 and started to assign DOI numbers to the articles. Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GELENEKSEL AYANCIK GÖYNEK YAKALARI VE GİYSİ TASARIMLARINDA KULLANIMI

Giyim toplumların gelenek ve göreneklerini yansıtan kuşaktan kuşağa aktarılan kültürel değerlerden biridir.  Bu kültürel değerler içinde geleneksel dokumalar ve giysiler, üretim biçimleri, kullanılan malzemeler, desen ve uygulama teknikleri geçmişi günümüze taşıyan önemli varlıklardır.

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve kişilerin yaşam biçimlerinin değişmesi ile birlikte giysilerde ve kullanımında farklılıklar olmuştur. Kültürümüzü yansıtan değerlerin özelliklerinin korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması büyük önem teşkil etmektedir.

Bu araştırmada kaybolmaya yüz tutan yöresel giysileri ve üzerine uygulanan teknikleri günün eğilimleri doğrultusunda giysi tasarımında yorumlayarak geleneksel ve kültürel değerlerimizin yeniden tasarımlarla hayat bulmasına katkıda bulunmak hedeflenmiştir.

Bu hedef doğrultusunda Sinop ili Ayancık ilçesinde yer alan kadın iç giyiminde kullanılan göynek yakalarının özellikleri araştırılmıştır. Geçmişte çok sık kullanılan fakat günümüzde unutulan göynek geleneğini hatırlatmak ve tekrar yeni tasarımlarla yorumlayarak gündeme getirmek hedeflenmiştir. Kültürel öğelerin kullanımının tasarımlara özgünlük kazandırabileceği uygulamalar yapılmıştır. Aynı zamanda Sinop Ayancık keten dokumacılığı ve Ayancık göynek yakalarının coğrafi işaret alması, bu yapılan çalışmanın Türk kültürüne ve kültürel değerlerinin gelişimine önemli katkıda bulunacağı düşünülmektedir.Keywords
Göynek Yakası, Keten, Nakış Tekniği, Gelenek, Giysi Tasarımı

References

Advanced Search


Announcements


Address : Kocaeli Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, İzmit / Kocaeli
Telephone :+905076095206 Fax :
Email :dergi@sosyalarastirmalar.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri