Türkçe English
Home  |  About   |  Writing and Publishing Policies  |  Editorial Board   | 

Quick Access


Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi / Thé Journal of International Social Research became a member of Cross Reff since 2014 and started to assign DOI numbers to the articles. Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SAMANYOLU (1967) FİLMİNDE NEVROTİK KARAKTERİN TEMSİLİ VE HATALI SOSYAL UYUMUN ANALİZİ
( REPRESENTATION OF THE NEUROTIC CHARACTER AND ANALYSIS OF THE DISTORTED SOCIALIZATION IN THE MOVIE THE MILKY WAY (1967) )

Author : Öznur YEMEZ    
Type :
Printing Year : 2020
Number : Language-Literature (70)
Page : 149-159
    


Summary
Bu çalışma, başrollerini Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun’un paylaştığı 1967 yapımı Samanyolu filmini nevrotik karakterin temsili ve hatalı sosyal uyumun nedenleri açısından ele almaktadır. Küçük yaşta annesini kaybeden, babasının başkasıyla evlenmesiyle ortada kalan ve teyzesi tarafından büyütülen karakterin hasarlı bir benlik geliştirmesinin sebepleri Freud, Adler ve Horney’a atıfla irdelenmektedir. Teyzesinin kızına karşı hissettiği tutkulu platonik aşkı bütün kimliğini inşa etmiş, karşılık almak bir yana daimî olarak küçük görülüp aşağılanması benlik algısını zedelemiştir. Travmatik bir çocukluk geçiren karakter hatalı bir sosyal uyum gerçekleştirmiş, bu durum yaşam üslubunu şekillendirmiş ve Adler’in üç yaşam sorunu olarak tanımladığı sosyal, meslek ve sevgi konusunda başarısızlık yaşamasına yol açmıştır. Eğitimini yarıda bırakan karakter asosyal, melankolik ve geçimsiz bir insan profili çizmiş ve platonik aşkın da beslediği yetersizlik ve aşağılık duygularından ötürü normal bir insan olamamıştır. Annesinin bir ikamesi olarak alımladığı teyzesinin evinde bir sığıntı gibi yaşaması, hayatta yolunu bulamamış olması, kuzenin onu sürekli aşağılaması kendilik algısını olumsuz etkilemiştir. Bu makale, başkarakterin çocukluk yaşantılarının nevroz oluşumuna zemin hazırladığı, nevrotik kişiliğinin bir sonucu olarak sosyal hayata uyum sağlayamadığını, karşılık alamadığı aşkından dolayı derin bir aşağılık duygusu geliştirdiğini ve bu yüzden hem kendi benliğine hem de dış dünyaya yabancılaştığını göstermeyi amaçlamaktadır.

Keywords
Samanyolu (1967), Adler, Freud, Horney, nevrotik kişilik, aşağılık duygusu

Abstract
This study deals with the movie The Milky Way (1967) starring Hülya Koçyiğit and Ediz Hun in terms of the representation of the neurotic character and his distorted socialization. The flawed social harmony of the alienated character, whose mother dies at a very young age, is due to his suffering from the loss of his parents, to his mother’s death and father's marriage to someone else. Using the terminologies of Freud, Adler and Horney, this article aims to analyze the neurotic character in terms of unfulfilled desire, sense of belonging and distorted development of the self. The character with a traumatic childhood has difficulty in socializing and developing an integrated self. His isolation from society (and humiliation by the other) shapes his style of life and, as Adler suggests, causes him social troubles. The neurotic character raised by his aunt and falls in love with his cousin quits education and, thus develops an aggressive, melancholic and asocial profile in society. In fact, he is unable to manage his feelings of inability and inferiority. His unrequited love furthermore reinforces his complex to make him develop a melancholic self. The study shows how the neurotic character eventually has transferred his libidinal energy to the arts and achieves self-respect through art.

Keywords
The Milky Way (1967), Adler, Freud, Horney, neurotic character, feelings of inferiority

Advanced Search


Announcements


Address : Kocaeli Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, İzmit / Kocaeli
Telephone :+905076095206 Fax :
Email :dergi@sosyalarastirmalar.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri